Wednesday, June 27, 2012

Anadolu Feneri, Poyrazköy ve Yoros Kalesi

Çoktandır ihmal ettiğim bir bölge de Beykoz sonrasındaki bölge..Riva öncesinde aslında bakir fakat üçüncü köprü ile birlikte ırzına geçilecek şehrin belki de en nefes alınan bölgesi.
Tam karşısında ise tüm ihtişamı ile Rumeli Feneri ve İstanbul Boğaz girişi..
Anadolu Feneri aslında gerçekten çok ufak bir mevki..Mevki diyorum zira köy,kasaba gibi etiketlerden arındırılması gereken bir yerleşime sahip.Gittiğim gün Cumartesi olmasına karşın Deniz Fenerinin açık olmamasına biraz bozuldum zira manzarası şahaneydi..Onun yerine Fenerin yanındaki Camii'nin yanından çektiğim fotoğrafları yayınlıyorum. (Edit: 2'nci gidişimde fener açıktı ordan da resimleri ekliyorum)
Yukarıdaki fotoğrafta da göründüğü gibi tam karşısı Rumeli Feneri, Anadolu Fenerinin dibinde ufak restoranlar ve çay içilebilecek kahveleri mevcut, aynı zamanda da balıkçı barınağından hallice bir çekeği ve denize girilebilecek bir minik limanı mevcut.

Mayomu yanıma almama rağmen denize giremedim ama en kısa zamanda girip raporu yazacağım :)
Yaklaşık 45 dakika sonra mini yolculuğumuza Poyrazköy ile devam ettik,
Poyrazköy Fener'e nazaran bir plaja, büyüyecek bir limana ve çok da keyifli kahvelere sahip.
Gittiğimiz kahve'de lezzetli bir ekmek arası köfte ve ayran ziyafeti yaptık. Öyle lüks veya kokoş şeyler beklemeyin..


 Poyrazköy'ün plajı burdan bile görünüyor, hem de kumsalı leziz..Giriş WC ve Duş dahil adam başı 5 lira..Biraz kalabalık ama suya girip serinleyip yola devam etmek için bence ideal..Kime ne :)

 Balıkçı barınağı arkasındaki İstanbul Silueti beni rahatsız etse de aslında uzak olduğu bilmek rahatlatıcı..Güzel olan veya bana o an için güzel gelen şey ise şu oldu, buraları aslında İstanbul'a hem yakın ama aynı derece de uzak..Şehrin içinde bunalan bünyelere o kadar iyi ve rahatlatıcı geliyor ki, şehirde sürekli gözümüzün önünü kesen objelerle hem ruhum, gözlerim ve beynim yoruluyor.Şehirdışı diyebileceğim buralara geldiğimde gözüm sürekli ufka ve yeşilliğe baktığı için rahatlıyorum..Keyifleniyorum..

Gelelim Yoros Kalesine, İstanbul sınırları içerisinde bulunan bence en ihtişamlı, en gösterişli fakat kimsenin bilmediği, ilgi göstermediği, bakımsız ve zavallı kendi haline terk edilmiş kale..
Yoros Kalesi Romalılardan Cenevizlilere ordan da Osmanlı'ya gözetleme görevini de üstlenmiş, İstanbul Boğazına bakan bence inanılmaz heyecan verici bir kale..Zira bu kadar kendi halinde fakat zamana karşı durabilmiş ender kalelerden..
Kültür Mirası'nın Türklerin elinde maymuna dönebilmesinin en büyük göstergelerinden..Düzgün bakım yapılsa, temizlense ziyaretçiler gelse iyi olmaz mı ? Kimin görevi ? Bilemedim..sadece üzüldüm..
 Şu güzelliğe bakmaya doyamadım..

 Aşağıda görünen manzara Anadolu Kavağı manzarası..Hz. Yüşa Türbesine de burdan gidiliyor..arkadaki Siluet'e dikkat..Koy'u geçince Beykoz'un içine gidiyorsunuz..

 Kale'nin kapısı kilitli hemde asmalısından..Fakat içeride bir görevli vardı, birkaç turist için kapıyı açmışken içeride 10 dakika kalabilirsiniz dediğinde mutlu olup içeriye süzüldük..Dediğine bakılırsa kazılar başlamış ? Yıl 2012 ve Kazı daha yeni başlıyor..Kültürümüze ve tarihe ne kadar itibar gösteriyoruz milletçe buradan belli..

 Kalenin boğaza ne kadar hakim olduğunu görebiliyoruz, manzara nefes kesici..Açıkcası Boğaz'da o gün esen poyraz hem denizi turkuaz mavisine çevirdi hem de ufku güzel açtı..


 Kalenin içi sade ve abartısız, ama surlar hala heybetli, hala yerinde duruyor..

 Karşısı da Rumeli Kavağı...

 Aşağısı Beykoz ve Anadolu kavağı girişi..

 Kale'nin burçlarının birinin içine girilebiliyor, şu delikten görünen manzara ise paha biçilemez :)

Kaleyi saat 16 gibi terkettik, 10 dakika değil 30 dakika kaldık çok mutluyuz, tekrar geleceğiz..Şimdi tekrar soruyorum, üçüncü köprü gibi bir fuzuliyatla buraların iğdiş edilip etrafa 3 yıl sonra villa ve özel sitelerin yapılması lazım mıydı ?

3 comments:

 1. Güzel ve akıcı bir yazı olmuş. Teşekkürler.

  ReplyDelete
  Replies
  1. İlginize ben teşekkür ederim, açıkcası oralara gitmeye korkuyorum göreceklerim yüzünden...syg..

   Delete
 2. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete