Thursday, May 17, 2012

Olympos / Tahtalı Teleferik - Antalya

Mart sonu çok sevdiğim bir arkadaşımın teklifini kaçırmayıp Antalya'ya gitmeye karar verdim.Bu gidişimde Onur Air'le gittim ve döndüm, Onur Air'in dergisini incelerken orada bir ilan dikkatimi çekti..Avrupa'nın ikinci sanırım en yüksek teleferiği bizdeymiş.Tahtalı Teleferiği! Meğer arkadaşımda buraya gidelim diyecekmiş :)
Tahtalı mevkii, Kemer'den yaklaşık 25-30 km mesafede, Base noktası denen teleferiğin kalkış noktası yol girişinden sonra yaklaşık 8 km içerde, bu içerideki noktaya giderken de 750 metreye çıkıyorsunuz, Teleferik 750 Metre'den 2400 metreye dağın tepesine çıkartıyor..Nefes Kesici !
Dağın tepesine giderken dağın gerçekten tepesine çıkacağınızı düşünemiyorsunuz, ben tam idrak edemedim..Bildiğiniz tam tamına şu yukarıda görünen karlı tepe!!!
Base'den görünen teleferik ufakmış gibi görünüyor fakat teleferik 80 kişilik ve inanılmaz profesyonel şekilde işletiliyor, yer istasyonundan tepedeki ana bina'ya kadar herşey ince ayrıntısına kadar düşünülmüş..Ana bina ve inşaat tam 4 yıl sürmüş, bizim gittiğimiz dönemde kişibaşı ücret 30 TL idi,yaz tarifesi için 50 TL duydum biraz çok gibi gelebilir ama inanın her lirasına değecek bir deneyim...
Çıkış yaklaşık 15 dakika sürüyor, 4 tane ana direk üzerinden geçiyorsunuz, her atlama noktasında teleferik ufak sallanıyor ama o heyecan değişilmez. (inerken daha fena) Manzara şaka gibi..
Çıktıkça çıkıyorsunuz, bence ilkbahar'da çıkmakla iyi iş yapmışız zira yukarsı karlarla örtülü, sıkı sıkı giyindik zira Antalya 20 derece iken tepelerde 5 derece sıcaklık vardı..
Buraya çıkarken hiç anlamıyorsunuz ama 2400 metre hakikaten çok yüksek..
Sahiller küçücük kalıyor...
Ana Bina 3 katlı, Giriş katında güzel bir mini bar ve hediyelik eşya dükkanı mevcut, ikinci katta güzel bir (uygun fiyatlı şaşırtıcı şekilde) restoran var..üçüncü katta bir restoran daha vardı ama o özel okazyonlarda açılıyor anladığım kadarıyla..Bir de üst katta gözlem terası var..teras dediğime bakmayın, gidince göreceksiniz minik bir halı saha kadar bir teras..çift kale maç yaparsın..


Gözlem terasından gelen kalabalıkları bu şekilde görüyoruz..Karlar olunca izlemesi çok keyifli ve matrak..arka taraf Kumluca..Türkiye'nin domates deposuymuş..
Bu yukarıda gördüğünüz kare'ye dikkatlice bakın, solda beyazlık gibi duran ince çizgi Antalya ve sahili..2400 metreden böyle :)
Sol aşağısı Kemer sahili biraz geçince..
Terasın arkasında Toroslar böyle sıra sıra görünüyor..O an kendimi tüm dağlara çıkmış gibi hissettim..Biraz da ilahi bir hissiyat geliyor..Gelmiyor desem sizi kandırırım :)
Düşünsene bulutla aynı hizadasın..göz hizanda bulutlar..bulutun sağ tarafı Kumluca..

Karelerce fotoğraf çekip bu kadarını vermek haksızlık ama bana da acıyın..
Açıkta Sosis ve Sucuk ızgara var..Ben gittiğimde kapalıydı ama yakışırrrr...

Gayet eğlendiğimi söyleyebilirim, ee bu manzaraya bir bira iyi gider diye düşündüm...
Dağın tepesinde hakikaten çok iyi gidiyor..Cep telefonu çekiyor korkmanıza gerek yok..İniş yine 15 dakika ama daha heyecanlı..Antalya Kemer tarafına yolunuz düşerse Olympos / Tahtalı Teleferik yılın 12 ayı hizmet veriyor..

No comments:

Post a Comment