Thursday, April 29, 2010

www.tepkisizkalma.com

Siirt'te yaşanan korkunç olay basına yansıdıktan sonra, bir çoğumuz çocuk istismarının bu ülkenin vahim bir sorunu olduğunu yeni fark etti. Unutmayalım ki Siirt'te yaşananlar bir ilk değildir ve eğer tepkimizi gösteremezsek son olmayacaktır.
Günümüzde çocuk istismarın en korkuncu, çocuklara yönelik cinsel istismardır ve ruhsal sorunların hat safhaya ulaşması anlamını taşımaktadır. Cinsel istismara maruz kalan çocukların yaşlara göre dağılımı incelendiğinde, %30'unun 2-5, %40'ının 6-10, %30'unun 11-17 yaş grubunda olduğu görülmektedir ve istismarcıların %96'sı erkek, %80'i de çocuğun tanıdığı birisidir.
Türkiye'deki çocuk istismarına ceza söz konusu olmasına rağmen, ihmali bir suç teşkil etmez. Bu konuyla alakalı yasalarımız Dünya standartlarının oldukça altındadır. TCK'nın 103.Maddesi Çocuğu cinsel yönden istismar eden kişi,üç ila sekiz yıl arasında,tecavüz eden kişi 8 ila 15 yıl arasında ceza alır der.104.Madde onbeş yaşını doldurmuş çocuklarla tehdit olmaksızın cinsel ilişkiye girenlere,sadece şikayet edildikleri durumlarda,6 aydan 2 yıla kadar cezayı uygun görür!
tepkisizkalma.com'a vereceğiniz destek konuyla ilgisi olan tüm kamu kurum ve kuruluşlarına iletilecek, basın kurum ve kuruluşlarının dikkatini çekerek böylesi vahim bir konuya duyarsız kalmamaları sağlanacaktır.


ve ayrıca:
http://www.tahinpekmez.org/?m=show&sa=6819 okuyunuz

1 comment:

  1. Ancak sitenin linki hatalı yazılmıs düzeltirseniz seviniriz > www.tepkisizkalma.com

    Duyarlılığınız ve desteğiniz için teşekkür ederiz.

    tepkisizkalma.com ekibi adına EE

    ReplyDelete